Dzień Mauritiusa
7 marca, piątek
![Dzień Mauritiusa](http://cdn.dayspedia.com/img/h/c/2444_preview.v6.jpg)
Tradycje i znaki Dnia Mauritiusa
W Dniu Mauritiusa ludzie zwracali także uwagę na znaki pogodowe i odprawiali specjalne rytuały związane z nadejściem wiosny i symbolicznym zakończeniem sezonu zimowego.
Pogoda na dzień Mauritiusa. Uważano, że pogoda 7 marca przepowiada resztę marca i początek wiosny. Jeśli dzień był słoneczny i ciepły, spodziewano się szybkiej i wczesnej wiosny. Jeśli dzień był zimny i wietrzny, oznaczało to, że zima nie spieszy się z odejściem.
Śnieg i lód. Ludzie zwykli mawiać: „W dzień Mauritiusa zima trwa szybko”. Jeśli nadal leżał śnieg, nie zapowiadało to gwałtownego ocieplenia i śnieg mógł pozostać do końca miesiąca.
Początek strumieni i stopionej wody. Za oznakę dobrej wiosny uważano pojawienie się pierwszych strumieni z topniejącego śniegu. Pojawienie się w tym dniu roztopionej wody uznano za symbol płodności i bogatych zbiorów.
Rytuały na przyszłe zbiory. W Dniu Mauritiusa wielu chłopów zaczęło przygotowywać nasiona do siewu, sortować je i sprawdzać, aby przyszłe zbiory były bogate.
Ochrona przed chorobami. W tym dniu zwyczajem było modlić się do św. Mauritiusa i prosić o ochronę przed chorobami, gdyż koniec zimy uznawano za okres, w którym ludzie byli szczególnie podatni na przeziębienia.
Pożegnanie zimy. W niektórych wsiach tego dnia odbywały się symboliczne obrzędy pożegnania zimy. Ludzie cieszyli się z nadejścia ciepła, przygotowywali swoje gospodarstwa i domy do wiosennych prac, które oznaczały przejście od zimowego spokoju do pracy wiosennej.